1.Basamak Yoğun Bakım
06 Kasım 2023

Yoğun Bakım

 Bir, ya da birden fazla organın geçici olarak yetersizliği nedeni ile vücudun aksamış olan fonksiyonlarının, esas neden olan durumun ortadan kalkıncaya kadar desteklenmesi ve bu süreç içerisinde hastanın hayatta kalmasının sağlanmasına yönelik faaliyetleri kapsayan ve özellikle monitör takibi başta olmak üzere her türlü cihaz ve teknolojiyi kullanan bilgi ve yetenekleri buna uygun doktor ve hemşirelerin bulunduğu özel bir ünitedir.

 

1.Basamak Yoğun Bakım Ünitesi Nedir?
Tıbbi tedavi ve hasta bakımı açısından diğer hastane hizmetlerinden ayrıcalık taşıyan, yerleşim biçimi özel olarak tasarlanmış,
 Temel monitörizasyon (EKG, ritm, oksijen saturasyonu, kan basıncı, nabız, ateş) yöntemlerine sahip, sıvı ve kan ürünleri replasmanı, entübasyon, Kardiyopulmoner Resusitasyon ve hastanın ilk stabilizasyonu yapılabilen, 2. veya 3. basamak yoğun bakımlara transfer yapabilen,2. ve 3. basamak yoğun bakımların diğer özelliklerini karşılayamayan yoğun bakım ünitesidir.

 

Yoğun Bakım Ortamı Nasıldır?
Yoğun Bakım çok hareketli bir ortamdır. Koşturan bir çok görevli ve yatan hastaların etrafında çok sayıda kablo, plastik tüpler, serumlar, tıbbi cihazlar vardır. Hastanın kalp atım, kan basıncı, oksijen saturasyonu, solunum sayısı, vücut ısısı gibi yaşamsal bulgular sürekli gösteren monitörler, sıvı ve ilaç vermek için perfüzörler tıbbi cihazların en önemlileridir.